استارتاپ چیست؟

اگر کسی ازت بپرسه استارتاپ چیه، میتونی سریع جواب بدی؟

این روزا هممون داریم واژه استارتاپ رو میشنویم و شاید خیلیامون یدونشو داشته باشیم! واسه همین واقعا مهمه که معنی واقعی این واژه رو بفهمیم. استارتاپ در لغتنامه به معنای “به راه اندازی چیزی یا روندی” هست. اما اخیرا معنی دیگه ای هم به اون اضافه شده ، “کسب و کار نوپا”.  اما این توضیحات کوتاه به قدر کافی گویا نیستن و درک درستی از مفهوم استارتاپ به ما نمیدن، چون هر کسب و کار نوپایی استارتاپ نیست و واژه استارتاپ به منظور خاصی بکار میره. به عنوان کسی که در این حوزه فعال بوده باید بگم که استارتاپ، بیشتر ازینکه یک چیز، یک کسب و کار، یک تیم یا یک نمود ظاهری باشه، یک طرز فکر و نگرش هست. طرز فکر استارتاپی چند فاکتور مهم داره:

  1. ارائه راهکاری خلاق و نوآورانه برای مشکلی که مشتریان با آن مواجهند (Innovative solution)
  2. تکرار پذیر بودن پروسه ارائه راهکار به مشتری (Repetitive process)
  3. سریع بودن درتصمیم گیری و فاصله زمانی کم از تصمیم تا اجرا (Being agile)
  4. مقیاس پذیر بودن طرح (Scalability)
  5. نرخ رشد بالا (High growth rate)
  6. جاه طلبی و بلند پروازی بنیانگذاران (Ambitious attitude)

به گفته پاول گراهام بنیانگذار Y Combinator، فاکتور نرخ رشد، مهمترین فاکتور برای استارتاپ بودن یک کسب و کار به شمار میره و همونطور که میبینید عوامل۲، ۳، ۴ و ۶ همگی زمینه ساز نرخ رشد بالا هستن.

البته لازمه این رو هم بگم که یک استارتاپ اصولا دارای یکسری ابهامات ذاتی هست. مثلا ابهام در نحوه هدف قرار دادن مشتریانی که قراره مشکل اونها رو حل کنیم، ابهام در روش های درآمدزایی و غیره، که باعث می شه بسیاری از استارتاپ ها با تکیه بر ویژگی “سریع بودن در تصمیم گیری” بتونن روش های مختلف رو تست کنن و بهترین اونها رو انتخاب کنن.

در کل با توجه به این توضیحات میشه گفت، هرگاه بنیانگذار یا هم-بنیانگذارانی، راه حلی خلاق برای برطرف کردن نیازی از جامعه هدف پیدا کنن و کسب و کاری رو راه اندازی کنن که به سرعت بتونه مشتریانی از اون جامعه رو جذب خود کنه و با نرخ رشد بالایی گسترش پیدا کنه و قادر به تکرار اون پروسه باشه، آنگاه ما با یه استارتاپ روبرو هستیم.

پس میبینیم که استارتاپ الزاما ربطی به تکنولوژی و اینترنت نداره (هرچند اینترنت بستری مناسب برای کسب و کارهای با نرخ رشد بالا هست)، استارتاپ ربطی به آفیس و دفاتر شیک و مدرن با میز پینگ پنگ و برنامه نویسایی با ظاهر عجیب غریب و یه لیوان قهوه نداره. استارتاپ یه طرز فکر و نگرش هست که بر کسب و کار ما سوار میشه و با سختکوشی ما نرخ رشد بالایی رو برای اون خلق میکنه.

4 پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *