چگونه ایده استارتاپی خود را تست کنیم؟

صاحبان استارتاپ ها برای ارزیابی ایده های کسب و کار خود میبایست آزمون‌های متعددی انجام دهند و در مرکز تک تک این آزمایشها باید دانش عمیقی از بحرانی ترین فرضیه(Hypothesis) ایده و اینکه چرا میخواهند این فرضیه ها رو تست کنند را داشته باشند.

سریرلند – در دنیای استارتاب ناب، سیکل ساخت، اندازه گیری و یادگیری ابزاری برای پایان دادن به سنجش جذابیت یک ایده کسب و کاری است. متاسفانه بعضی از استارتاپ ها و کارآفرینان در گام «ساخت» بلافاصله شروع به ساخت نمونه های اولیه محصول یا خدمات خود می کنند. اگر چه در مرکز این چرخه گامی دیگر به نام گام صفر وجود دارد که وظیفه شکل دادن (shaping)  به ایده و تعریف بحرانی ترین فرضیه موجود در ایده را در بر میگیرد.

گام صفر: تفکر و فرضیه (Think & hypothesis)

ایده خود ( شامل محصول، تکنولوژی، بازار و …) را بصورت یک ارزش پیشنهادی جذاب برای مشتری و بصورت یک نمونه اولیه با قابلیت‌های کاربردی برای مشتری و مدل کسب و کاری گسترش پذیر (scalable) سر و شکل بدهید. برای اینکار از بوم مدل کسب و کار و بوم ارزش پیشنهادی استفاده کنید.

در گام بعدی از خود بپرسید بحرانی ترین فرضیه یا فاکتور برای اینکه این مدل کسب و کار به درستی کار کند چه چیزی است؟  به عنوان مثال برخی از مهمترین این فرضیه ها عبارتند از:

  • مطلوبیت (desirability)  شامل ریسک بازار: آیا واقعا مشتری به ارزش پیشنهادی استارت ما نیاز دارد؟
  • امکانسنجی (feasibility) شامل ریسک تکنولوژی و نوآوری: آیا محصول/سرویس قابل ساخت/اجرا هست؟
  • پایداری (Viability) شامل ریسک اقتصادی: آیا من می توانم بیشتر از مبلغی که برای محصول/سرویس پیشنهادی استارتاپ خود هزینه کرده ام از آن درآمد کسب کنم؟)

برای پاسخ به موارد بالا شما آزمایش های متعدد و مختلفی  انجام خواهید داد و آن زمان است که می توانید به درستی وارد  چرخه ساخت، اندازه‌گیری و یادگیری شوید، که در زیر به اختصار توضیح داده شده اند:

گام یک : ساخت (Build)

در این گام شما آزمایش ها را طوری طراحی میکنید که به بهترین وجه برای فرضیه های کسب و کار شما مناسب باشد.

  • بپرسید: کدام فاکتور یا فرضیه را باید اول آزمایش و تست کنیم و چگونه؟
  •  بپرسید: کدام تست ها ارزشمندترین داده و مدارک را در اختیار قرار می دهند؟

گام دوم اندازه‌گیری (Measure)

در این گام معمولا آزمایش ها انجام خواهد شد. که این آزمایش ها می تواند از طریق مصاحبه و صحبت با گروهی از مشتریان و سهامداران باشد. برای اینکار میتوانید به کمک راه اندازی صفحه فرود (Landing page) برای استارتاپ خود ببینید که آیا مردم روی وبسایت شما کلیک کرده اند، آیا ثبت نام و یا درخواست خریدی برای ارزش پیشنهادی شما وجود دارد یا خیر.

گام سوم یادگیری (Learn)

در این گام شما داده و اطلاعات دریافتی رو تحلیل خواهید کرد. در این گام شما به صورت سیستماتیک نتایج و داده های حاصل از تست و آزمایش را به فرضیه اولیه می دهید تا بتوانید بسنجید که آیا فرضیه و یا فاکتورهای اولیه شما درست یا غلط بوده است و یا اینکه برای جامعه هدف نامشخص و غیر واضح هستند. در این گام بصورت کلی به نتایج زیر میرسید که آیا  می بایست ایده استارتاپی خود رو :

  •  دوباره شکل دهی(reshape) کنید
  •  چرخش (pivot) کنید
  • فرض(Hypothesis) جدید بسازید
  • یا اینکه باز هم به آزمایش ادامه بدید

یا اینکه همه چیز خیلی عالی بوده و همه شواهد دال بر موفقیت آمیز بودن ایده و فرضیات شما بدهند.

در انتها باز هم دقت داشته باشید که در مرکز همه آزمایش ها همیشه باید درک عمیقی  از فرضیه هایی که بر پایه اونها قراره برای مشتری ارزش بیافرینید (بوم ارزش پیشنهادی) و اینکه چگونه قراره برای استارتاپ خود ارزش خلق کنید (بوم مدل کسب و کار) داشته باشید.

 

مراجع : نوپای ناب (اریک ریس)، الکساندر آستروالدر،

1 پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *