start a new business

۵ سئوالی که باید قبل از راه‌اندازی کسب‌و‌کار از خودتان بپرسید!

نشانه‌ها را دیده اید و تصمیم‌تان را گرفته‌اید: می‌خواهید کسب‌و‌کار خود را راه بیاندازید. خیلی سریع، به خاطر ترس‌هایتان مضطرب می‌شوید. اما هر چه که بیش‌تر در مورد آن فکر کنید، بیش‌تر خودتان را متقاعد می‌کنید که می‌توانید آن را انجام دهید. اعتماد به نفس شما روز‌به‌روز افزایش می‌یابد. در نهایت، شما به نقطه‌ای می‌رسید که راه بازگشتی ندارید، و کاملا آماده‌اید که دکمه شروع کسب‌و‌کارتان را با تمام وجود فشار دهید.

اما قبل از این که از مسیر مسابقه جدا شوید، مطمئن شوید که می‌توانید به خط پایان برسید. این سئوالات سخت را از خودتان بپرسید:

  1. چرا می‌خواهید این کسب‌و‌کار را راه بیاندازید؟

اشتباه نکنید – شروع کسب‌و کار دقیقا مانند یک مسابقه دو است. دقیق‌تر بگوییم، یک ماراتن خشن، سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیز است و به شما احساس سرزندگی می‌دهد. اما دشوار، سختگیر، و خسته‌کننده نیز هست. برای برخی از افراد، حتی می‌تواند وحشتناک هم باشد.

پس از خودت بپرس، “چرا می خواهم در این مسابقه شرکت کنم؟” اگر نمی‌توانید جواب بدهید، شما برنده نخواهید شد. اما اگر شما یک پاسخ داشته باشید، در حالی که در حال مسابقه دادن هستید، آن را در خاطر داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که یک پاسخ خوب باشد – چرا که زمانی که احساس می‌کنید که شکست خورده‌اید و تسلیم شوید، پاسخ شما به شما کمک می‌کند که پیش بروید.

 

  1. شما با چه کسی رقابت می‌کنید؟

شما مانند اسبی که چشم‌بند دارد وارد مسابقه نمی‌شوید (شما چشم بسته وارد مسابقه نمی‌شوید). شما قبل از این که مسابقه حتی شروع شود هم می‌دانید که با چه کسانی در حال رقابت هستید، پس به مسابقه توجه کنید. آن‌ها چه کسانی هستند؟ رکورد آ‌ن‌ها چیست؟ و چگونه می‌خواهید با آن‌ها روبه‌رو شوید یا حتی آن‌ها را از پیش بردارید؟

این بازی زمانی که کسب‌و‌کار را راه می‌اندازید کاملا متفاوت است. شما دیگر با همکاران خود برای مسابقه رقابت نمی‌کنید –  بلکه با دیگر صاحبان کسب‌و‌کار برای یک بخش از بازار مبارزه می‌کنید. دانستن این که چه کسی در مقابل شما قرار دارد، به شما کمک می‌کند که بیش‌تر کارآیی داشته باشید و بهتر برای روز مسابقه آماده شوید.

 

  1. آیا مایل هستید هر روز یک مسابقه متفاوت را انجام دهید؟

بعضی روزها یک فاصله ۵۰ متری را باید طی کنید، روزهای دیگر ۱۰ هزار کیلومتر. در هر مسیر باید سرعت متفاوتی داشته باشید. برندگان می‌دانند که مسیر چه طور است، خط پایان کجاست، و چه طور سرعت خود را در مسیر تنظیم کنند. آیا شما نیز می‌دانید؟

اغلب اوقات، شما یک ماراتن خسته‌کننده خواهید داشت. آیا شما در طول مسیر پیاده‌روی کردید، قبل از مسابقه خود را با هر خمیدگی آشنا کردید؟ آیا می دانید چقدر طول می کشد تا به خط پایان برسید؟ چرا که شما باید سرعت خود را برای طی مسیر تنظیم نمایید. اگر این کار را نکنید، ممکن است سریع بدوید و خود را از پای بیاندازید. یا خیلی آهسته بروید و از همه عقب بمانید.

 

  1. اگر به خط پایان نرسی چه کار می کنید؟

اعتماد به نفس و تمایل شدید به موفقیت هر دو عالی هستند – آن‌ها به این معنا نیست که شما برنده می‌شوید. کاملا رک و پوست‌کنده بگویم، به احتمال زیاد شما مسابقه را دست کم می‌گیرید و توانایی خود را بیش از حد ارزیابی می‌کنید.

این‌که مقام اول را در مسابقه کسب نکنید مهم نیست. بلکه آن‌چه که مهم است، به پایان رساندن مسابقه است. اما شما نمی‌توانید مسابقه را تمام کنید اگر ندانید به پایان رسیدن برای شما چه معنایی دارد. موفقیت را چه‌طور تعریف می‌کنید؟ آیا شما با رسیدن به یک میلیون دلار درآمد – یا یک میلیارد دلار احساس می‌کنید که به خط پایان رسیده‌اید؟ یا در واقع برای شما یک مسابقه همیشگی است، که به پایان رسیدن به معنی به دست آوردن یک چیز کم است؟

حتی اگر شما می‌دانید خط پایان برای شما به چه معنا است، ممکن است به آن نرسید. مهم نیست که چه اتفاقی می‌افتد با یک برنامه پس از مسابقه آماده باشید.

 

  1. اگر شما برنده شوید چه کار می کنید؟

بیایید فکر کنیم شما کاملا منطقی مطمئن هستید که می توانید این مسابقه را انجام دهید و آن را به اتمام برسانید. چگونه با موفقیت کنار می‌آیید؟

آیا آماده هستید که موفقیت زندگی تان و نحوه درک مردم از شما را تغییر دهد؟ با این تغییرات موافق هستید؟ آیا شما دفعه بعد که خواستید کسب‌و‌کار بعدی‌تان را راه بیاندازید برای اجرای یک مسابقه برجسته‌تر آماده هستید؟ و آیا می‌توانید برای یک لحظه بنشینید و در موفقیت و پیروزی غوطه بخورید؟

 

فراموش نکنید که از گذران مسیر لذت ببرید

تعداد زیادی کارآفرینان احتمالی، عاشق ایده کسب مدال طلا  شدند. کارآفرینان واقعی اهمیت روش مناسب، شایسته سازی و استقامت را درک می کنند. شما نمیتوانید یک ماراتن را به پایان برسانید یا مدال ببرید بدون اینکه عزم پولادین داشته باشید.

البته، شما می توانید مسابقه را بدون رسیدن به خط پایان انجام دهید. اینکه مسابقه دهنده و رقیب شخص دیگری باشید بسیار جذابتر و هیجان انگیز تر است تا اینکه فقط تماشاگر باشید. اما بدون توجه به نتیجه، فراموش نکنید که از خود مسابقه لذت ببرید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *